Rank Holders
Rank Holders 2021-2022
Rank Holders (UG)
SI. No. | Name | Department | Rank |
---|---|---|---|
1 |
Sharon Paul |
B.Sc. Botany |
I |
2 |
Rahul Savio Joshy |
B.A. Economics |
III |
3 |
Richard Thomas |
B.Com |
II |
4 |
Abhishek N Namboothiri |
B.A. History |
I |
5 |
C. Swachand |
B.A. History |
II |
6 |
Aravind K O |
B.A. History |
III |
7 |
Reuben Johns Binu |
B.A. History |
III |
8 |
Dev Vijay |
B.A. History |
IV |
9 |
Ananthajith C U |
B.A. History |
VII |
10 |
AdithyanSukathan |
B.A. History |
VIII |
11 |
Adarsh M S |
B.A. History |
IX |
12 |
Axa Susan Joseph |
B.Voc. Food Processing Technology |
I |
13 |
Sonu Jose |
B.Voc. Food Processing Technology |
II |
14 |
Sona Mathew |
B.Voc. Food Processing Technology |
III |
15 |
Ashna Mol I. |
B.Voc. Food Processing Technology |
IV |
16 |
Aleena Rose K.J. |
B.Voc. Food Processing Technology |
V |
17 |
Aishwarya Thamban |
B.Voc. Food Processing Technology |
VI |
18 |
Jenet Lalu |
B.Voc. Food Processing Technology |
VII |
19 |
Rajitha K.R. |
B.Voc. Food Processing Technology |
VIII |
20 |
Aiswarya K.R. |
B.Voc. Food Processing Technology |
IX |
21 |
Devika Shibu |
B.Voc. Food Processing Technology |
X |
22 |
Asfina P.H. |
B.Voc. Sustainble Agriculture |
I |
23 |
Aneesamol V.A. |
B.Voc. Sustainble Agriculture |
II |
24 |
Della T. John |
B.Voc. Sustainble Agriculture |
III |
25 |
Aiswarya C. |
B.Voc. Sustainble Agriculture |
IV |
26 |
Anusree K.B. |
B.Voc. Sustainble Agriculture |
V |
27 |
Akshara Santhosh |
B.Voc. Sustainble Agriculture |
VI |
28 |
Ardra Thilakan K. |
B.Voc. Sustainble Agriculture |
VII |
29 |
Bivina |
B.Voc. Sustainble Agriculture |
VIII |
30 |
Amrutha P.U. |
B.Voc. Sustainble Agriculture |
IX |
31 |
Anjali Anilkumar |
B.Voc. Sustainble Agriculture |
X |
32 |
Athul P.S. |
B.Voc. Printing Technology |
I |
33 |
Gokul Krishna K.A. |
B.Voc. Printing Technology |
II |
34 |
Jerry M. Ezhachery |
B.Voc. Printing Technology |
III |
35 |
Farsana Haris |
B.Voc. Printing Technology |
IV |
36 |
Jayakrishnan T.J. |
B.Voc. Printing Technology |
V |
37 |
Ratheesh Mohan |
B.Voc. Printing Technology |
VI |
Rank Holders (PG)
SI. No. | Name | Department | Rank |
---|---|---|---|
1 |
Ansu Elizabeth Thankachan |
Chemistry |
II |
2 |
Sneha Jiji |
Chemistry |
IX |
3 |
Reema Susan Manu |
Statistics |
II |
4 |
Sherlin Liza Bobby |
Statistics |
III |
5 |
Dona Sunil |
Statistics |
V |
6 |
Minnu Shaji |
Statistics |
VIII |
7 |
Alphonsa Sabu |
Statistics |
IX |
8 |
Anita Kurian |
Malayalam |
I |
9 |
Annu Dominic |
History |
I |
10 |
Anjaly Shaji |
History |
III |
11 |
Liya Mathew |
History |
V |
12 |
Pooja K.R. |
History |
VI |
13 |
Lakshmi Balagopal |
Political Science |
I |
14 |
Diba V. Jacob |
Political Science |
IV |
15 |
Miranda Chacko |
Political Science |
VI |
16 |
Abhijith Prasobh |
Political Science |
VII |
17 |
Mishel Babu Karackal |
Political Science |
VIII |
18 |
Anjana Rajesh |
Political Science |
X |
19 |
Nelson Sam |
Hindi |
VIII |
20 |
Malavika O. S. |
Hindi |
X |
21 |
Gayathri R. Nair |
Hindi |
X |
22 |
Diuny Jose |
Economics |
I |
23 |
Alitta Biju |
Economics |
V |
24 |
Sradha Meria Babu |
English |
II |
25 |
Parvathy M.A. |
English |
III |
26 |
Amrutha V |
English |
V |
27 |
Anju J. |
English |
VII |
28 |
Adila K.S. |
English |
VIII |
29 |
Anitta Kurian |
Malayalam |
I |
30 |
Angela Rose Thomas |
Biostatistics |
I |
31 |
Annie Thomas |
Biostatistics |
II |
32 |
Elma Toms Mathew |
Biostatistics |
III |
33 |
Sheethal Joseph |
Biostatistics |
IV |
34 |
Sandeep Suresh |
Biostatistics |
V |
35 |
Nima S. Nair |
Biostatistics |
VI |
36 |
Rosewin Maria Joy |
Biostatistics |
VII |
37 |
Amala Thomas |
Biostatistics |
VIII |
38 |
Pooja S. |
Biostatistics |
IX |
39 |
Arathy Gopalakrishnan |
Biostatistics |
X |
Rank Holders 2020-2021
Rank Holders (UG)
SI. No. | Name | Department | Rank |
---|---|---|---|
|
Sachin C Mattathil |
Mathematics |
IX |
|
Anto P Sojan |
English |
V |
|
Bobin Paul |
Malayalam |
IV |
|
Alan C Dominic |
History |
II |
|
Eby Joseph |
History |
III |
|
Alan Mathew |
History |
V |
|
Sebin Michael |
History |
VI |
|
Adarsh Shaju |
History |
VII |
|
Augustine George |
History |
VIII |
|
Alen Sajeev George |
Political Science |
II |
|
Midhun P. Varrier |
Political Science |
IV |
|
Tommachan T. Alappatt |
Political Science |
IV |
|
Pooja K.S. |
Communicative English |
VI |
|
Reniya Salim |
Communicative English |
VII |
|
Minnu Suresh |
Communicative English |
IX |
|
Snehal Maria Sabu |
B.Voc Sustainable Agriculture |
I |
|
Risana K.I |
B.Voc Sustainable Agriculture |
II |
|
Arathimol P.A. |
B.Voc Sustainable Agriculture |
III |
|
Sidharth V S |
B.Voc Sustainable Agriculture |
IV |
|
Sreelakshmi M.P |
B.Voc Sustainable Agriculture |
V |
|
Kavya Krishna |
B.Voc Sustainable Agriculture |
VI |
|
Lavanya A |
B.Voc Sustainable Agriculture |
VII |
|
Divya T D |
B.Voc Sustainable Agriculture |
VIII |
|
Reshmi C V |
B.Voc Sustainable Agriculture |
IX |
|
Elsa Antony |
B.Voc Sustainable Agriculture |
X |
|
Aswathy Shaji |
B.Voc Food Processing Technology |
I |
|
Ajmiya Aslam |
B.Voc Food Processing Technology |
II |
|
Anagha Jayan |
B.Voc Food Processing Technology |
III |
|
Robina Dominic |
B.Voc Food Processing Technology |
IV |
|
Manu George |
B.Voc Food Processing Technology |
V |
|
Aswathy V.S. |
B.Voc Food Processing Technology |
VI |
|
Adam Binyamin |
B.Voc Food Processing Technology |
VII |
|
Aswin Mohanan |
B.Voc Food Processing Technology |
VIII |
|
Shijin Shaju |
B.Voc Food Processing Technology |
IX |
|
Ashor Sunny |
B.Voc Food Processing Technology |
X |
Rank Holders (PG)
SI. No. | Name | Department | Rank |
---|---|---|---|
|
Amrutha Gopalakrishnan |
Mathematics |
II |
|
Dimple P. Thengumpallil |
Mathematics |
IV |
|
Maria Geo |
Mathematics |
V |
|
Seenu Thomas |
Mathematics |
IX |
|
Haripriya J . |
Mathematics |
X |
|
Anandalekshmi K S |
Statistics |
I |
|
Anju Mary Kurian |
Statistics |
VIII |
|
Litty Devachen |
Statistics |
X |
|
Abhirami V.T. |
Physics |
I |
|
Sethulakshmi Sajeev |
Physics |
III |
|
Rose Therese Shibu |
Physics |
VII |
|
Jyothilekshmi S. |
Chemistry |
VII |
|
Sathyapriya M. |
Botany |
I |
|
Ananthakrishnan M. |
Botany |
II |
|
Adithya Shaji |
Botany |
III |
|
Irine Theresa Dius |
Botany |
V |
|
Krishnanand H. |
Botany |
VIII |
|
Angelin Mary George |
Economics |
I |
|
Diya Susan Baby |
Economics |
II |
|
Sandra C. Jose |
Economics |
VII |
|
Gahana Navya James |
Political Science |
I |
|
Aswathy Krishna |
Political Science |
II |
|
Anu Cyriac |
Political Science |
III |
|
Akhil Shaji |
Political Science |
IV |
|
Lekshmi Sreekumar |
Political Science |
IV |
|
Melvin Mathew |
Political Science |
IV |
|
Akhila George |
Political Science |
IV |
|
Gopika Anil |
Political Science |
V |
|
Paul Mathew |
Political Science |
VI |
|
Ajal James |
Political Science |
VIII |
|
Anjaly Zacharias |
Political Science |
IX |
|
Praveena Prathapan |
Political Science |
IX |
|
Sherin Dominic |
M.Com |
VIII |
|
Alka Maria Simon |
English |
I |
|
Pearly S Thomas |
English |
V |
|
Fredy Francis |
English |
VI |
|
Subitha Sudhakaran |
English |
VII |
|
Rosemary James |
English |
VIII |
|
Aparana Rajalakshmi |
English |
IX |
|
Santhi M S |
English |
X |
|
Anisha A. Mariya |
Malayalam |
II |
|
Fr. Gigi George |
Malayalam |
VII |
|
Stefin Narayanan N L |
Malayalam |
IX |
|
Arathy Madhusoodhanan |
Hindi |
II |
|
Maya Rajappan |
Hindi |
VII |
|
Roshan Babu |
History |
VI |
|
Aswin Vijayan |
History |
VIII |
|
Ardra James |
History |
IX |
|
Gowri Sankar |
Applied Microbiology |
I |
|
Athulya K Sreekumar |
Applied Microbiology |
II |
|
Devika M Nair |
Applied Microbiology |
III |
|
Resni Khan |
Applied Microbiology |
IV |
|
Keerthi Sudarsanan |
Applied Microbiology |
V |
|
Meera Krishna |
Applied Microbiology |
VI |
|
Ajmiya Siyad |
Applied Microbiology |
VII |
|
Sindhya Minnu R |
Applied Microbiology |
VII |
|
Rajashree Ravi |
Applied Microbiology |
VIII |
|
Alphonsa Mathew |
Applied Microbiology |
IX |
|
Anupama K Thomas |
Applied Microbiology |
X |
|
Panchami Ani |
Biostatistics |
I |
|
Dona Thomas |
Biostatistics |
II |
|
Sharon Mathew P. R |
Biostatistics |
III |
|
Aneena Thankachan |
Biostatistics |
IV |
|
Brinit Chacko |
Biostatistics |
V |
|
Debin Sunny |
Biostatistics |
VI |
|
Sreelakshmi M. S. |
Biostatistics |
VII |
|
Malavika B. |
Biostatistics |
VIII |
|
Ann Mariya Moncy |
Biostatistics |
IX |
|
Benson Benny |
Biostatistics |
X |
Rank Holders 2019-2020
Rank Holders (UG)
SI. No. | Name | Department | Rank |
---|---|---|---|
|
MANEESH T |
English |
II |
|
BENISON SUNNY |
English |
VII |
|
ALERT J. KALAPPURACKAL |
Malayalam |
I |
|
ABHIJITH PRASOBH |
Malayalam |
VII |
|
JOYAL CHACKO |
Malayalam |
VIII |
|
ALBIN SHAJU |
Malayalam |
IX |
|
AMAL PRAKASH |
Malayalam |
IX |
|
BEN THOMAS GEORGE |
History |
III |
|
BEN SOY |
History |
V |
|
ABIN GEORGE |
History |
VI |
|
ANNA YELDHOSE |
Communicative English |
IX |
|
ANAKHA P.V. |
B.Voc. Sustainable Agriculture |
I |
|
SHEMEENA P. |
B.Voc. Sustainable Agriculture |
II |
|
DEVIKA C.G. |
B.Voc. Sustainable Agriculture |
III |
|
AJMI UMMER |
B.Voc. Sustainable Agriculture |
IV |
|
ANAMIKA C.S. |
B.Voc. Sustainable Agriculture |
V |
|
ASWANY P. VINOD |
B.Voc. Sustainable Agriculture |
VI |
|
FATHIMA K.N. |
B.Voc. Sustainable Agriculture |
VII |
|
NATHALIYA NOBLE |
B.Voc. Sustainable Agriculture |
VIII |
|
MINTU MOHAN |
B.Voc. Sustainable Agriculture |
IX |
|
JISHALAKSHMI SURESH |
B.Voc. Sustainable Agriculture |
X |
Rank Holders (PG)
SI. No. |
Name |
Department |
Rank |
|
JOMAL JOSEN |
Mathematics |
I |
|
ASHNA BABY |
Mathematics |
IX |
|
MEENAKSHI GOPAL |
Statistics |
I |
|
RIYA GEORGE |
Statistics |
I |
|
ANSA MARIA THOMAS |
Statistics |
III |
|
ANJU SATHEESH |
Statistics |
V |
|
MINTU JOSE |
Statistics |
VIII |
|
AKHILA T.R. |
Statistics |
X |
|
DIVYA STANY |
Physics |
I |
|
JIBY GEORGE |
Physics |
III |
|
ASHMI MARIA JOHN |
Physics |
V |
|
ABHISHEK C.P. |
Physics |
VII |
|
DHANYA PRINCE |
Physics |
VIII |
|
RESHMA MATHEW |
Physics |
IX |
|
KEERTHI RAVEENDRAN |
Chemistry |
III |
|
ANGEL MARY DOMINIC |
Chemistry |
VIII |
|
ASHLY SUSAN ITTY |
Chemistry |
IX |
|
JEWEL JAISE |
English |
I |
|
PALLAVI SUNNY |
English |
I |
|
PHEBE FRANCIS |
English |
II |
|
JULIAN TOM JOB |
English |
III |
|
DONA JOSE |
English |
IV |
|
ATHIRA THOMAS |
English |
VII |
|
JASMINE JAMES |
Malayalam |
I |
|
JISHNUKANTH V.S |
Malayalam |
IV |
|
DIVYA BENNY |
Malayalam |
IX |
|
ARYA G NATH |
Hindi |
II |
|
APARNA S |
Hindi |
IV |
|
NITHIN THOBIAS |
Hindi |
VI |
|
ANGES BABY |
Hindi |
VII |
|
DEEPTHI L KAMMATH |
Hindi |
IX |
|
KAVYA N NAMBOOTHIRI |
Economics |
IV |
|
TWINKLE ANTONY |
Economics |
VII |
|
SHEETHAL JOY |
Economics |
VIII |
|
LIZ ANN THOMAS |
Economics |
IX |
|
MEERA RAVINDRAN |
Political Science |
II |
|
ANANYA THRESIYA GEORGE |
Political Science |
III |
|
MERRY ANTONY |
Political Science |
V |
|
ANNS THOMAS |
History |
I |
|
PEARL ANNIE SEN |
History |
II |
|
JAISON JOSEPH |
History |
VII |
|
ASMITHA MOHAN |
History |
VIII |
|
ANJANA SURESH |
Applied Microbiology |
I |
|
DIVYA K DAS |
Applied Microbiology |
II |
|
RAMEEZ M N |
Applied Microbiology |
III |
|
SREEJITHA RADHAKRISHNAN |
Applied Microbiology |
IV |
|
SRUTHY MOHAN |
Applied Microbiology |
V |
|
BINU MARIA SEBASTIAN |
Applied Microbiology |
V |
|
RAMZANA RASHEED |
Applied Microbiology |
VI |
|
GEETHU AJI |
Applied Microbiology |
VII |
|
ASWATHY K S |
Applied Microbiology |
VIII |
|
ANN MARIA SUNNY |
Applied Microbiology |
IX |
|
MEENU S MOHAN |
Applied Microbiology |
X |
|
ANJU MARIA SAM |
Biostatistics |
I |
|
RINJUMOL MATHEW |
Biostatistics |
II |
|
LIJI ANNA VARGHESE |
Biostatistics |
III |
|
AINESH ZACHARIAS |
Biostatistics |
IV |
|
ANJU RAJ |
Biostatistics |
IV |
|
ATHIRA SREEDHARAN |
Biostatistics |
IV |
|
JESNA BABU |
Biostatistics |
V |
|
ANKITHA JOSE |
Biostatistics |
VI |
|
ASHID SALIM |
Biostatistics |
VI |
|
MALAVIKA A |
Biostatistics |
VI |
|
TINTU RAJU |
Biostatistics |
VII |
|
ROSEMARY THOMAS |
Biostatistics |
VIII |
|
ANJANA S. NAIR |
Biostatistics |
IX |
|
LINTU JOSEPH |
Biostatistics |
X |
2018- 2019
Rank Holders (UG)
SI. No. | Name | Department | Rank |
---|---|---|---|
1. |
Jishnu Vijayan |
Physics |
I |
2. |
Jensal Thomas |
Physics |
V |
3. |
Ajay Jijo |
Physics |
VII |
4. |
Aravind S. |
Physics |
IX |
5. |
Jithu K. Jose |
Botany |
II |
6. |
Ronal Jose |
B.Sc. Sports |
I |
7. |
Arjun K. Raj |
B.Sc. Sports |
II |
8. |
Sneha Alexander |
B.Sc. Sports |
III |
9. |
Sachin Shaji |
Economics |
I |
10. |
Ajith John |
Economics |
II |
11. |
Don George Varghese |
Politics |
III |
12. |
Harikrishnan V. |
Comm. Eng. |
V |
13. |
Don Joseph |
Comm. Eng. |
X |
14. |
Alphy Maria Thomas |
B.Com (SF) |
V |
Rank Holders (PG)
SI. No. | Name | Department | Rank |
---|---|---|---|
1. |
Josmin Joy |
Mathematics |
I |
2. |
Susmitha Scaria |
Mathematics |
IV |
3. |
Josmy Tom |
Mathematics |
X |
4. |
Jintu Mathew |
Statistics |
II |
5. |
Amalu Jacob |
Statistics |
IV |
6. |
Gopika V. Nair |
Statistics |
V |
7. |
Anna Elizabeth |
Statistics |
VI |
8. |
Sukanya S. |
Statistics |
VI |
9. |
Athira K.A. |
Physics |
II |
10. |
Seethalakshmi Chandrabose |
Physics |
III |
11. |
Manu Thomas |
Physics |
IV |
12. |
Renitta Benny |
Chemistry |
I |
13. |
Rinumol Sunny |
Botany |
V |
14. |
Prema S. |
Biostatistics |
I |
15. |
Mini Mohan |
Biostatistics |
II |
16. |
Anoop Jose |
Biostatistics |
III |
17. |
Manju L. |
Biostatistics |
IV |
18. |
Anjana Jose |
Biostatistics |
V |
19. |
Kanika Jose |
Biostatistics |
VI |
20. |
Jisha Raj V.R. |
Biostatistics |
VII |
21. |
Treesa Jacob |
Biostatistics |
VIII |
22. |
Soumya Thomas |
Biostatistics |
IX |
23. |
Aayisha Ali A. |
Biostatistics |
X |
24. |
Laxmipriya K.W. |
Microbiology |
I |
25. |
Jeena Joseph |
Microbiology |
II |
26. |
Anjana V.M. |
Microbiology |
III |
27. |
Rosemol Johnson |
Microbiology |
IV |
28. |
Jishamol Thomas |
Microbiology |
V |
29. |
Rinu Raphael |
Microbiology |
VI |
30. |
Sruthy Jayakrishnan |
Microbiology |
VII |
31. |
Ashmi Anson |
Microbiology |
VIII |
32. |
Anjana Sreekumar |
Microbiology |
IX |
33. |
Devipriya G. |
Microbiology |
X |
34. |
Shymol Varghese |
Biotechnology |
VI |
35. |
Anandhu Suresh |
Biotechnology |
VII |
36. |
Nayana B. Radh |
Biotechnology |
X |
37. |
Gouri Mohan |
Economics |
II |
38. |
Praseena V.P. |
Economics |
IV |
39. |
Sanal Thomas |
Economics |
VII |
40. |
Greeshma Sabu |
Politics |
I |
41. |
Don Tom |
Politics |
IV |
42. |
Surya Asokan |
Politics |
V |
43. |
Jintu Maria Thomas |
Politics |
VII |
44. |
Ruby Mathew |
Politics |
X |
45. |
Linta Elsa Zachariah |
History |
III |
46. |
Shalu Joseph |
History |
IV |
47. |
Annu K. Jose |
English |
VIII |
48. |
Dan George |
English |
X |
49. |
Maria Teresa Raju |
English |
X |
50. |
Sreelakshmi Rajeev |
English |
X |
51. |
Sruthy Manoj |
Hindi |
VIII |
52. |
Nayanthara Siby |
Malayalam |
I |
53. |
Reshma Radhakrishnan |
Malayalam |
II |
54. |
Ansu Royit |
M.Com |
IX |
55. |
Ginju Baby |
M.Com |
IX |
2017- 2018
The results of the U.G. and P.G batches passed out in 2017 indicate general improvement student performance compared to last year. First and fifth ranks were secured by our students in the B.Com final year examinations. Our students won third ranks in B.A. Malayalam & B.A. Communicative English. However, results at the U.G. level are still not up to the mark, though in most subjects the pass percentage is significantly above the University average.
At the P.G. level, the results are very encouraging and commendable. There are 8 first ranks, 8 second ranks, 4 third ranks and 12 ranks from the fourth to tenth positions in the University in various subjects.
2015- 2016
- II M.A. Malayalam - Ms. Ashna Jose and Prince T. Jose secured full A Grade in the University Examination 2015.
- II M.A. Politics - Ms. Jayakrishnan R. and Sabitha K. secured I & II position respectively in the University Examination 2015.
- III Year B.A. Degree Politics - Mr. Nidhin Jose and Ditto Thomas secured I and II positions respectively in the University Examination 2015.
- II M.A. Economics - Ms. Ann Mary Cherian, Ms. Jomol Thomas and Ms.Trace Benny secured 1st, 2nd and 9th positions in the University Examination 2015.
- II M.A. English - Ms. Ashly Thomas secured I position in the University Examination 2015
2013- 2014
Course
Rank |
Name of Student |
|
---|---|---|
B. Sc. Chemistry |
Rank I (All A+) |
Jayakrishnan K.R. |
B.Sc. Physics |
Rank I (All A+) |
George Joseph |
B. A. Politics |
Rank I (All A) |
Jayakrishnan R. |
M. A. English |
Rank I |
Indu Peter |
Rank III |
Swapna Mary Varghese |
|
Rank VI |
Theresa John |
|
M.A. Politics |
Rank II |
Ajas V.M. |
Rank X |
Maheshkumar G. |
|
M.A. Malayalam |
Rank II |
Ashli Thomas |
Rank V |
Mini Mariya Thomas |
|
M.Sc.Physics |
Rank IV |
Sunil Sebastian |
M.Sc.Statistics |
Rank IX |
Renu S. Nair |
M.Sc. Applied Microbiology |
Rank I |
Liya Antony |
Rank II |
Asha S. |
|
Rank III |
Swathikrishna R. |
|
M.Sc.Biostatistics |
Rank I |
Ambily Nadaraj |
Rank II |
Winnie Philip |
|
Rank III |
Sojet Sebastian |
2012- 2013
Course
Rank |
Name of Student |
|
---|---|---|
B.Sc. Physics |
University Topper-First (A+ in all subjects) |
Mr. George Mathew |
B.Sc. Chemistry |
University Topper-First (A+ in all subjects) |
Mr. Jayakrishnan K.R. |
M.A. English |
I Rank |
Ms. Indu Peter |
III Rank |
Ms. Swapana Mary Varghese |
|
VI Rank |
Ms. Theresa John |
|
M. Sc .Statistics |
IX Rank |
Ms. Renu S. Nair |
M.A. Malayalam |
II Rank |
Ms. Ashli Thomas |
V Rank |
Ms. Mini Mariya Thomas |
|
M.Sc. Bio Statistics |
I Rank |
Ms. Ambily Nadaraj |
|
II Rank |
Ms. Winnie Philip |
|
III Rank |
Mr. Sojet Sebastian |
M.Sc. Physics |
IV Rank |
Mr. Sunil Sebastian |
M.A. Politics |
II Rank |
Mr. Ajas V.M. |
|
X Rank |
Mr. Mahesh Kumar G. |
M.Sc. Chemistry |
IX Rank |
Ms. Leena Francis |
M. Sc. Applied Microbiology |
I Rank |
Ms. Liya Antony |
II Rank |
Ms. Asha S. |
|
III Rank |
Ms. Swathikrishna R. |
2011-2012
Course | Rank | Name of Student |
---|---|---|
B.A. Communicative English |
University Topper-First |
Mr. Romy Thomas |
|
University Topper- Second |
Ms. Anna Simi Sebastian |
B.Sc Physics |
University Topper – First |
Mr. Emmanuel Tom |
M.A English |
I Rank |
Ms. Ajomy Maria Joseph |
|
VI Rank |
Mr. Sreenath V S |
M.A. Malayalam |
II Rank |
Ms.Theres Sebastian |
|
IV Rank |
Mr. Abhilash Dominic |
M.A. Hindi |
II Rank |
Ms. Aswathy V Nair |
M.Sc Mathematics |
IV Rank |
Ms. Akhila Vijayan |
|
VI Rank |
Ms. Neethumol Mathew |
M. A. Economics |
I Rank |
Ms. Liz Emmanuel |
|
III Rank |
Ms. Dhanya Mol T |
|
VII Rank |
Ms. Neethu P C |
|
VIII Rank |
Ms. Aswathy M V |
|
IX Rank |
Ms. Krishna Prabha C B |
M. A. Politics |
I Rank |
Mr.Mohammed Mufthi Mubarak M P |
|
II Rank |
Ms. Devi K S |
|
III Rank |
Mr. Ranjith V T |
|
IV Rank |
Ms. Jincy Thomas |
|
V Rank |
Ms. Aswathy A S |
M.Sc. Statistics |
III Rank |
Ms. Anupriya R |
|
IV Rank |
Ms. Amitha M |
|
VI Rank |
Ms. Viswakala K V |
M.Sc. Biostatistics |
I Rank |
Mr. Ganesh L |
M.Sc Chemistry |
II Rank |
Ms.Princy Philip |
|
II Rank |
Mr. Rakesh R. |
M.Sc. Applied Microbiology |
I Rank |
MS. Jubi Jacob |
|
II Rank |
Ms. Cynthia Mathew |
|
III Rank |
Ms. Aarya Nair M |
2010-2011
Course | Rank | Name of Student |
---|---|---|
B.A. Communicative English |
I Rank |
Ms. Karthika C. |
M.A. Economics |
II Rank |
Ms. Diya Philip |
M.A. English |
I Rank |
Ms. Anu Francis |
M.A. Hindi |
III Rank |
Ms. Prameela S |
M. A. Politics |
I Rank |
Mr. Jobin C. |
|
III Rank |
Ms. Teena Joseph |
M. A. Malayalam |
III Rank |
Ms. Monisha K.N. |
M.Sc. Statistics |
II Rank |
Mr. Abin John |
M.Sc. Biostatistics |
I Rank |
Ms. Anju C. George |
|
II Rank |
Mr. Libeesh K.P. |
|
III Rank |
Ms. Renjitha Bhaskaran |
M.Sc. Applied Microbiology |
I Rank |
Ms. Dhanya T.P. |
|
II Rank |
Ms. Manjula M.G. |
|
III Rank |
Ms. Alfa S.S. |
2009-2010
Course | Rank | Name of Student |
---|---|---|
B.A. Communicative English |
I Rank |
Ms. Sreevidya Vijayan |
B.A. Economics |
III Rank |
Mr. Lijo Jose |
M.A. English |
II Rank |
Mr. Manu Mangattu |
M.A. Hindi |
III Rank |
Ms. Haripriya S |
M. A. Politics |
II Rank |
Mr. Binu Joesph |
|
III Rank |
Mr. Midun Raj |
M.Sc. Statistics |
II Rank |
Ms. Sibil Jose |
|
III Rank |
Ms. Devu Sudesh |
M.Sc. Biostatistics |
I Rank |
Ms. Jesna Jose |
|
II Rank |
Ms. Renu David |
|
III Rank |
Mr. Kaleh M Karun |
M.Sc. Applied Microbiology |
I Rank |
Ms. Roopa John |
|
I Rank |
Ms. Nitty Baby George |
|
II Rank |
Ms. Minu Joy |
|
III Rank |
Ms. Anu Nair |
2008-2009
Course | Rank | Name of Student |
---|---|---|
B.A. Communicative English |
I Rank |
Ms. Sariga Raj Paul |
B.A. Politics |
II Rank |
Mr. Jerome K. John |
M.A. Economics |
I Rank |
Ms. Jinu Joseph |
M.A. Economics |
III Rank |
Ms. Akhila P. Nair |
M. A. Politics |
I Rank |
Mr. Kannan K.N |
|
II Rank |
Mr. George |
|
III Rank |
Mr. Roy Abraham |
M. A. English |
I Rank |
Ms. Surabhi Muthe. S |
M.Sc. Physics |
III Rank |
Ms. Bitty Joseph |
M.Sc. Chemistry |
I Rank |
Mr. Suraj Soman |
|
III Rank |
Mr. John Prakash |
M.Sc. Statistics |
II Rank |
Ms. Lucy Mary Louis |
|
III Rank |
Ms. Neemdu R |
M.Sc. Biostatistics |
I Rank |
Ms. Amrutha Jose |
|
II Rank |
Ms.Gigi S |
|
III Rank |
Ms. Praveena Padmanabhan |
M.Sc. Applied Microbiology |
I Rank |
Ms. Sajini S.R |
|
II Rank |
Ms. Soumya Mohan |
|
III Rank |
Ms. Nadiya F |
2007-2008
Course | Rank | Name of Student |
---|---|---|
M.Sc. Statistics |
I Rank |
Ms. Manu Mariam Thomas |
M.Sc. Appl. Microbiology |
I Rank |
Mr. Noby Mathew |
M.Sc. Chemistry |
II Rank |
Ms. Libia K.G |
M.Sc. Mathematics |
III Rank |
Ms. Tessymol Abraham |
M.Sc. Bio-Statistics |
I Rank |
Mr. Royes Joseph |
|
II Rank |
Ms. Smitha Mathew |
|
III Rank |
Ms. Sreelekha K.R. |
M.A. Politics |
III Rank |
Mr. George Varghese Chacko |
M.A. Economics |
III Rank |
Ms. Anumol Sebastian |
M.A. English |
I Rank |
Mr. Steve Vincent |
|
III Rank |
Ms. Princy Jacob |
M.A. Hindi |
II Rank |
Ms. Ramya R. Nair |
M.A. Malayalam |
I Rank |
Ms. Maneesha V |
M.Com |
I Rank |
Ms. Jisha George |